Derneğimizin 2017- 2018 Yılı Faaliyet Raporu

Derneğimizin 2017- 2018 Yılı Faaliyet Raporu

Derneğimizin 01.01.2017 31.12.2018 Tarihleri

Arasındaki Faaliyet Raporu

Kazanımlar;

Havalimanlarında görev yapan ARFF Memurlarına 2013 yılından buyana verilmeyen iş kıyafetleri için, Dernek Yönetimimiz 2017 yılının Mart ayında bir model çalışması yaparak, Genel Müdürlük ARFF Şube Müdürlüğü ile birlikte Genel Müdürlüğe sunmuştur. Tasarlanan model Genel Müdürümüzden beğeni almış ve DHMİ Yönetim Kurulu Kararı çıkarılarak iş kıyafetleri alınmaya başlanmıştır. ARFF birimine hem itibar hem de estetik bir görünüm kazandıran iş kıyafetleri Tüm Havalimanlarında kullanılmaya başlanmıştır. İş kıyafetlerinin alınması için hiçbir yasal engel yoktur.

Havacılık Tazminatının ilk verilmeye başladığı 2005 yılından itibaren en düşük tazminatı alan maalesef ARFF birimidir. 2012 yılı Havacılık tazminatı güncellemesinde de yine en düşük oranda tazminatı alan ARFF Memurları olmuştur. 2017 yılında yapılan Havacılık Tazminatı düzenlemesinde ise derneğimizin hem Genel Müdürlük bünyesindeki görüşmeleri hem de Sendikalar ile görüşmelerinin sonucunda tüm personel Havacılık tazminatında eşit oranda yararlanmıştır. ARFF personelleri geçmiş dönemlerde yapılan negatif ayrımcılığa maruz kalmamış ve diğer personel ile eşit havacılık tazminatı alarak maaşlarında 300 TL bir artış olmuştur.

Yine 2017 yılında Ücret Gruplarında yapılan değişiklikle ARFF Memurları 4.gruptan 2.gruba yükselmiş ve maaşlarında 195 TL bir artış olmuştur. Tüm çalışanlar bu artıştan yararlanırken Şoförler ve İş Makinası Sürücüleri 5.00 TL alabilmişlerdir. Dernekleri bulunmayan Şoför ve İş Makinası Sürücüsü ünvanlarında görev yapan personel, birlikteliğin ve hak aramanın önemini benimseyerek hızlı bir şekilde dernekleşme çalışmalarına başlamışlardır.

Mesleki Çalışmalar

ARFF Memurlarının Teknikerlik Ünvanını alması ile ilgili ayrıntılı bilgi ve belgelerin yer aldığı kitapçıklar hazırlanarak Genel Müdürümüz dahil tüm üst yöneticilerimize ve tüm sendikalara bu kitapçıkların sunumu yapılarak bir nüsha verilmiştir. Teknikerlik konusunda DHMİ ve Devlet Personel Başkanlığı ile birçok yazışmalar yapılmıştır. ARFF Teknikerliği konusu Kamu Denetçileri Kurumuna (Ombudsman) götürülerek görüş talep edilmektedir. Ayrıca Derneğimizin çalışmaları ile bu konu ARFF’nin en önemli gündem maddelerinden birisi olarak tüm çevrelerin gündemine girmiştir. Toplu Sözleşme masasında görüşülmüştür. Bu yazışmaları Dernek Yönetimimizden Ömer ŞEREFLİOĞLU yapmakta olup kendisinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

ARFF aracı kullanımı için G sınıfı ehliyet olması yasal zorunluluk olup, bu konuda çalışmalar yapılmakta ve araç kullanan ARFF personellerine Araç Kullanma Tazminatı talep edilmektedir. Burada amaç tüm personelin G sınıfı ehliyete sahip olmasını sağlamak ve Araç Kullanma belgesi bulunan tüm personelin tazminattan yararlanmasını sağlamaktır. Bu talebimizde Genel Müdürlüğümüzce ve Sendikalarca takip edilmekte olup, gerekli girişimler yapılmaktadır.

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile Derneğimiz sözleşme imzalamıştır. ARFF Derneği bu sözleşme ile ARFF mesleğini yasalar önünde tanımlamaya tek yetkili tüzel kişilik olmuştur. MYK çalışmalarında İşletme Daire Başkanlığının desteği alınmış ve Ankara da Çalıştay düzenlenmiştir. Çalıştayda Dernek yönetimimizden, Genel Müdürlüğümüzden ve camiamızdan meslektaşlarımızın katılımı sağlanmıştır. MYK çalışmaları uzun ve meşakkatli bir süreç olup bu konuda uzman Danışmanlık firmasından teknik destek alınmaktadır. Taslak metin  camiamız ile paylaşılmış, değişiklik talepleri dikkate alınmıştır. Sizlerin de bu dokümanları inceleyerek öneri ve görüşlerinizi beklemekteyiz. MYK Sonucunda ARFF Mesleğinin mesleki tanımı yapılarak 4. 5. ve 6. Seviyeler belirlenerek profesyonel bir yapıya kavuşturulacak, sonucunda ise personelin maaşlarında artış talep edilecektir.

Gündem maddelerimizden biriside ARFF birimlerinde görev yapan Şeflerin parantez içi uygulamasından kaynaklı maaşlarında diğer Şeflerden 700 TL gibi eksik bir ücret almasıdır. Aynı kadro ve aynı ünvanda bulunan personel arasındaki bu fark Havacılık Tazminatından kaynaklanmaktadır. Bu sorunun çözümü içinde birçok görüşme ve yazışma yapılmış, Genel Müdürümüzün ve Sendikaların gündemine girmiştir.

Tayin yönetmeliğindeki eksiklik ve sıkıntılar meslektaşlarımızdan gelen bilgiler ışığında ilgili makamlara iletilmiş ve değişiklikler talep edilmiştir. (Tayin yılı dolmuş ve gitmek istediği havalimanı için tayin açılmayan yerleri ve  Tayin Yönetmeliğindeki önerilerinizi Havalimanı Temsilcinize LÜTFEN BİLDİRİNİZ.)

ARFF memurlarının görevde yükselme sınavında bütün birim Şeflik sınavlarına katılması için büyük çabalar sarf edilmiş ilgili makamlara iletilmiştir. Hukuki olarak geçerli dayanaklar ortaya konulup hukuki işlem başlatılması için büyük gayret gösterilmektedir. Görevde Yükselme Yönetmeliği 2015 yılında güncellenmiş ve 60 gün olan yasal süre geçtiği için hukuki işlem başlatmak mümkün olmamıştır. (Bu dönemde Dernek Yönetiminde bizler yoktuk) Bu konu Genel Müdürlük yetkisinde olup ilgili Daire Başkanlığına ve Sendikalara taleplerimiz iletilmektedir.

Görevde Yükselme Sınavına giren arkadaşlardan sınav yönetmeliğine ve mülakata karşı birçok kişi haksızlık olduğunu vurgulasa da hukuki işlem başlatmak isteyen sınava girenlerden gönüllü kimse olmadığı için süreç başlatılamamıştır. Bu tür konularda Dernek kendi adına dava açamamaktadır. Mağduriyete uğradığını düşünen personelin bizzat kendisinin dava açması gerekmektedir. Dava açmak isteyen dernek üyelerimize her türlü Avukat, bilgi ve belge desteği Dernek tarafından yapılır.

Hukuki işlemler de sağlam dayanaklar üzerinden gidilmeye özen gösterilmekte ve Avukatlardan, 657 ve 399 konularında uzman Danışmanlar dan ve MYK danışmanlarından sözleşme karşılığı ücretler ödenerek destek alınmaktadır.

ARFF'ye yeni alımların 2011 yılıından bu yana olduğu gibi İtfaiyecilik ve Sivil Savunma bölümlerinden alınmasının devamı için Dernek Yönetimizce Genel Müdürümüze, İşletme Daire Başkanımıza ve İnsan Kaynakları Daire Başkanımıza ziyaretler yapılmış ve Dernek Yönetimimizce hazırlanan gerekçeli dosyalar takdim edilmiştir.

Dernek Üyelerine Özel İndirimler

2017 yılı içerisinde ONUR AIR Havayolları ile yapılan anlaşmada yurt içi 50.00tl ve yurt dışı 50.00 euro ya üyelerimiz uçak bileti almıştır. 6 ay devam eden bu kampanyada üyelerimizin toplamda 90 üyemiz indirimli bilet almıştır. Üyelerimiz yaklaşık 22.500 TL kar etmiştir.

Ayrıca tüm havayollarındanpeşin alınan Uçak Biletlerinde %10-15 arasında indirim sağlanmış olup, Üyelerimiz ve aileleri için 200’den fazla indirimli bilet işlemi yapılmıştır.

Antalya, Ankara ve Erzincan da bazı oteller ile anlaşmalar yapılarak üyelerimizin uygun fiyatlarda konaklanması sağlanmıştır. Birçok üyemiz ailesi ile birlikte indirimli fiyatlarla Tatil yapmıştır.

Sürat Kargo ile yapılan anlaşma ile indirim kodu kullanılarak üyelerimize %90’a varan indirimli kargo gönderimi imkanı sağlanmıştır. Normalde 65.00 TL ye gönderilen bir kargo 9.00 TL gibi bir fiyata gönderilmektedir. 2018 yılında 750 indirimli kargo gönderimi olmuştur. Üyelerimiz ciddi anlamda maddi kazanç elde etmiştir.

Sigorta şirketi ile anlaşma sağlanmış olup, Araç, Konut ve Kaskolarda piyasaya göre indirimli fiyatlar dernek üyelerimize sağlanmıştır. 6 ay içinde 50’ye yakın üyemiz bu indirimden faydalanarak indirimli poliçe yaptırmıştır.

Sosyal Yardımlaşma

Dernek üyelerimizin vefatı durumunda dilekçe ile gönüllü olarak başvuruda bulunan ve bu yardıma katılan üyelerimizden Vefat Yardımıkesilerek, üyelerimizin Vefatı durumunda varislerine maddi yardım sağlanmaktadır. Bir nevi Hayat sigortası olan bu çalışmamız, geride kalan eşimize, çocuklarımıza veya ailemize ciddi anlamda maddi yardım olmaktadır.

 Vefat Yardımı ilk defa Samsun Havalimanında hayatını kaybeden bir üyemiz için kullanılmıştır. Üyemizin ailesine 30.000 TL gibi bir maddi yardım sağlanmıştır. Şu anda dilekçe vererek Vefat Yardımı Sisteminekatılan üye sayımız artış göstererek 830 kişi olmuştur. Sisteme katılan sayı arttıkça toplanacak yardımda fazla olmaktadır. (İlk toplanan ücretin 2 katına yakın bir yardım toplanabilecek)

Temsilcileriz aracılığı ile Dernek üyelerimizin sadece kendi düğünlerinde Çiçek veya Çelenk gönderimi yapılarak, üyemizin bu mutlu gününde yanında olduğumuzu göstermekteyiz.

Derneğimiz üyesi olan ve emekli olan abilerimize ARFF camiasının bir hatırası olarak bugüne kadarki yapmış oldukları hizmetler için Teşekkür Plaketiyaptırılmaktadır.

Dernek üyelerimizin eş, çocuk anne ve babalarının vefatı durumunda taziye ikramında bulunarak lokum ve gül suyugöndererek üyemizin acısını paylaştığımızı göstermeye çalışmaktayız. Ayrıca Dernek Yönetimimiz üyemizi bizzat arayıp, taziye dileklerini ileterek manevi olarak destek olmaktadır. Şu ana kadar 20 Üyemize ailesinden birisinin vefatı sonunda taziye ikramında bulunarak lokum ve gül suyu gönderimi yapılmıştır.

Sosyal ve Sportif Faaliyetler

Bilindiği üzere 5 Mart günü Tüm Havalimanlarında 5 Mart Türkiye ARFF Memurları Günüolarak kutlanmaktadır. Dernek Yönetimimiz bu özel günün tüm Havalimanlarımızda aynı anda kutlanması için bütçe ayırarak birlik beraberliğimizi pekiştirmek ve ARFF’nin tanıtımını yapılmasını sağlamak için Temsilciler aracılı ile üye sayısına göre maddi destek sağlamaktadır. 2018 yılı ARFF Gününde Dernek Yönetimimiz birço Havalimanında Şehitlerimiz için Mevlit okutmuş, lokum ve lokma dağıtımı yaptırmıştır.

ARFF günü kutlamalarında her havalimanında tek tip pankart kullanılmasını sağlamak için büyük ebatlarda 2 Adet Pankarthazırlanarak 49 havalimanına gönderilmiştir.

Dernek yönetimimiz Doğuda bulunan Havalimanlarından başlayarak şu ana kadar 30 civarında Havalimanını ziyaretederek, meslektaşlarımızın öneri ve taleplerini dinlemiştir. Ayrıca Havalimanında görevde bulunmayan üyelerimiz ile tanışma, birlik ve baraberlik organizasyonları yapmıştır.

Dernek üyelerimize kurumsallaşmanın bir simgesi olan ve Dernek faaliyetlerinde kullanılmak üzere Dernek Kartları bastırılmıştır.

2018 yılı başında üyelerimizin talepleri üzerine ARFF istasyonlarında kullanılmak üzere duvar saati, masa takvimi, masa kalemliği, takvim ve kişisel cüzdan üyelerimize promosyon olarak dağıtımı yapıldı.

Sportif faaliyetleri desteklemek amacıyla Havalimanlarında Havalimanı Başmüdürü /Müdürü veya Mülki İdari Amir tarafından resmi olarak düzenlenen sportif etkinlikler katılacak üyelerimize ARFF Derneği forması yaptırılması sağlanmıştır.

2017 yılında birçok havalimanında çalışan arkadaşlarımızın katılımıyla nomex giyme yarışması yapılmış ve dereceye giren 3 arkadaşımıza hediye verilmiştir.

 

Diğer Faaliyetler;

3 aylık sürelerle Dernek Bütçemiz Dernek Sitemizden www.arffdernek.org. üyelerimizle paylaşılmaktadır. Şeffaf ve hesap verebilir Dernek Sözümüzü yerine getirdik.

Anlaşmalı Dernek Avukatımız üyelerimize Ücretsiz Danışmanlık Hizmeti sunmaktadır.

Dernek Büromuz yeni ve daha kullanışlı bir büroya taşınarak, kullanışlı hale getirilmiştir.

Tüm üye kayıtları, Muhasebe kayıtları ve resmi yazışmalar yeniden düzenlenmiş ve güncel tutulması sağlanmaktadır.

Derneğimize Sosyal Medyada hesaplar açılarak üyelerimizle bilgi alışverişinde bulunulması ve ARFF’nin tanıtımızın yapılması sağlanmıştır.

Devam Eden ve Çalışmalar yapılan Konular

 • ARFF Teknikerliği
 • Havacılık tazminatında ARFF’nin 2. Grupta değerlendirilmesi
 • İş kıyafetlerinin her yıl verilmesi, iş ayakkabısı ve sportif faaiyetlerde kullanılmak üzere eşofman takımı ve spor ayakkabı verilmesi
 • Mesleki Yeterlilik Kurumu Çalışmaları (MYK Çalışmaları)
 • KPSS ile ARFF personeli alımının İtfaiyecilik ve Sivil Savunma Okullarından devam etmesi
 • PAT Sahalarında Araç Kullanma Belgesine sahip olarak, ARFF Araçlarını kullanan personellere araç kullanma tazminatı ödenmesinin sağlanması
 • Görevde yükselme sınavına tüm Şefliklere ARFF memurlarının katılımının sağlanması
 • ARFF’de görev yapan Şeflerin parantez içi uygulamasının kaldırılması
 •  Havacılık Tazminatından karşılanması planlanan Bireysel Emeklilik Sistemi ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının tüm personellerin eşit şekilde yararlanması için Genel Müdürlük ve Sendikalar ile görüşmeler yapılması
 • 48 – 50 yaşını doldurmuş ARFF Memurlarının kendilerinin istemesi durumunda Apron Memuru olmasının sağlanması
 • ARFF Türkiye adında DERGİ çıkarılması için çalışmaların başlatılması

 

 
Türkiye ARFF Memurlar Derneği

  Korkutreis Mahallesi Strazburg Caddesi No:17/7 Sıhhiye/ANKARA


Mobil deme Bahis Siteleri - Hd film izle - dizi izle - Mobil Ödeme Bahis 2020 - mobilodeme.site
Android Uygulama İndir İOS Uygulama İndir

TÜRKİYE ARFF DERNEĞİ

2021 © ARFF DERNEK - Tüm Hakları Saklıdır.